Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 3 > Petr Kolma: Prezident Zeman a vrátný Matěj

Petr Kolman

Prezident Zeman a vrátný Matěj

Možná jste 21. 4. 2021 slyšeli slova prezidenta Miloše Zemana k jmenování nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka. Použil zde své oblíbené Parkinsonovy zákony a „vrátného Matěje“. Nový ministr Kulhánek má prý vše dělat obráceně než vrátný Matěj (vsuvka pro Brňáky – Matěj Hollan zde myšlen opravdu nebyl).

Je třeba říci, že jinak sečtělý Zeman příměr s „vrátným Matějem“ použil již mnohokrát. Například v roce 2013 – směrem k Vladimírovi Špidlovi –, a půjdeme-li ještě více do minulosti, v roce 2005 směrem k Paroubkovi a jeho poradcům – inu už se nám prezident opakuje. Osvěžme si paměť, Miloš Zeman v roce 2013 pro deník Hospodářské noviny (dnes by tomuto bakalovskému listu asi již rozhovor neposkytl) řekl: Četli jste zákony profesora Parkinsona? Je tam postava vrátného Matěje. A věta: Vyslechni rady vrátného Matěje a jednej naopak. Vladimír Špidla je takový vrátný Matěj české politiky...“

Zemanova citace je ale i nepřesná, gentlemansky řečeno. Jeho miláček „vrátný Matěj“, který je prospěšnou součástí firmy, poněvadž se pokaždé mýlí, a tato jeho „spolehlivost“ se dá zužitkovat při rozhodování v negativním slova smyslu, totiž neexistuje. Ano, vrátný Matěj neexistuje.

Kapitola knihy Zákony profesora Parkinsona s názvem Jak je užitečné nemít filipa sice obsahuje pana Matěje, ale ten není žádným vrátným. Ve skutečnosti je to prostší chlapík, který byl nedávno jmenován náměstkem a jehož hloupost se stala povýšením výraznější než předchozí nenápadnost. Tedy žádný pan vrátný, ale náměstek. Vrátní většinou nebývají s problémy, které je třeba řešit, do detailů seznamováni. A zákonitě k nim pak nemohou poskytovat rady. Dokonce ani rady naruby. A tak je to u Miloše Zemana se vším, troška pravdy, troška „ptákoviny“.

Pozor, na Zemanův omyl s Matějem upozornil již v roce 2013 v tisku vysokoškolský pedagog Milan Šmíd, avšak prezidenta poradci na tento citační lapsus očividně dodnes neupozornili.

Zemanovi poradci a hradní úředníci by se měli lépe věnovat své práci, jinak nám opět hrozí faux pas jako v případě Peroutka. Kde se prezident též krapet spletl. A byla z toho mnoholetá patálie.

Petr Kolman

Obsah Listů 3/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.