Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 4 > Petr Kolman: Komunistický prokurátor a dryáčnická kampaň

Petr Kolman

Komunistický prokurátor a dryáčnická kampaň

Zaujala mne předvolební kampaň ODS, jež se týká mj. tématu justice a státního zastupitelství. Na sociálních sítích na desetitisíce jejich uživatelů-potenciálních voličů přímo vybafl jejich slogan: Po volbách odvoláme komunistického vojenského prokurátora, který se stal nejvyšším státním zástupcem. Doslovná citace, „odesáci“ ji navíc napsali celou verzálkami. Inu, jak už říkal Homer Simpson, když někdo píše na internetu všechno velkými písmeny, tak musí mít zákonitě pravdu! Ale vážně, mám tři zásadní výhrady:

Za prvé – označovat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže za „komunistického vojenského prokurátora“ je nehorázně urážlivé. Takový hysterický šestákový slovník bychom mohli očekávat snad od extremistických stran, ale od konzervativní pravicové koalice, která má ambice zasednout ve vládě? Pro přesnost: Stříž byl „komunistickým prokurátorem“ od března 1989 do listopadu téhož roku, a pak třicet dva let bez problémů sloužil de-mokratickému státu. Uvědomují si ideologové z ODS ten nepoměr – 8 měsíců versus 32 let? Je to obdobné jako vyčítat chirurgovi, že za komunistů léčil rok vojáky základní služby. Vytahovat zde komunistickou kartu je pokrytecké a samozřejmě účelové. Zastávám názor, že skutečně demokratický systém by měl být schopný odpouštět provinění z totalitní minulosti, jestliže si je dotyční „odpracovali“. Což je myslím přesně tento případ.

Ostatně nezaznamenal jsem od žádné ze stran SPOLU, že by v minulých letech navrhovaly zákonné omezení, aby bývalí „komunističtější prokurátoři“ nesměli vykonávat funkce státních zástupců. Satirik by dodal, že jedna ze stran SPOLU byla navíc součástí Národní fronty, která zde před rokem 1989 vládla.

Za druhé, doktor práv Stříž je dlouhodobě v odborné komunitě uznáván jako erudovaný profesionál, vedle práce státního zástupce se věnuje i publikační a přednáškové činnosti zaměřené především do oblasti trestního práva procesního. Je mj. předsedou redakční rady časopisu Státní zastupitelství. V letech 2011 až 2021 působil jako první náměstek nejvyššího státního zástupce. Takže ve vysoké funkci, do které ho jmenoval, světe, nediv se, ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil, nyní TOP-09.

Za třetí – právě ODS a další strany SPOLU opakovaně dříve kritizovaly politizaci justice a zejména státního zastupitelství. Člověk nemusí být právník, aby si poklepal rukou na hlavu – co jiného než nevídaná politizace je v úvodu citovaná reklamní průpovídka? I kdyby I. Stříž pracoval ve funkci sebelépe, tak pomaže pryč – ve SPOLU mají holt jasno.

Jako právní pedagog a publicista prosím zdvořile politiky napříč všemi stranami: ruce pryč od justice. Řežte se mezi sebou, ale soudce a státní zástupce do toho opravdu netahejme, pokud si chceme nadále říkat právní stát (Rule of Law).

JUDr. Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 4/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.