Přehled knih vydaných nakladatelstvím Burian a Tichák.
Knihou z roku 1938 se demokratičtí sudetští Němci jednoznačně hlásí k Československé republice a zejména k jejímu prvnímu prezidentovi. Josef Hofbauer, přesvědčený sociální demokrat, v díle popisuje Masarykův život a jeho působení a vykresluje republiku, která nabízela občanům německé národnosti stejné možnosti jako Čechoslovákům. V roce 1938, kdy se u větina sudetských Němců od Československé republiky a Masarykova odkazu odvrátila, představuje Hofbauerova kniha jeden z posledních pokusů demokratických sudetských Němců, jak získat své krajany pro republiku a vyrvat je ze spárů Sudetoněmecké strany.
1. české vydání, přeložila Zuzana Schwarzová. Předmluva Vladimír pidla.
Ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií, Olomouc 2018, brož., 176 stran, cena 219 Kč.
Právě vyšlo!
První knižní vydání dvou historických dokumentů. Autoři programů Co chtějí socialisté (1934) a Za svobodu do nové Československé republiky (1941) argumentují, e demokracie a socialismus se navzájem doplňují. Tvrdí, e socialismus bez demokracie ani demokracie bez socialismu nemohou nastolit rovnováhu v občanské společnosti. Zastávají se občanských a sociálních práv. Ve své době byly nástinem cesty z krize ;První kavárny – politické, ekonomické a sociální, s ní se Československo potýkalo po krachu newyorské burzy v roce 1929.
Ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií, Olomouc 2018. Brožované, 244 stran, cena 249 Kč.
Život současných židovských společenství ve fotografiích s textovým doprovodem Daniela Soukupa. Fotograf Jindřich treit na obálku napsal: Jestliže jdeme koncepčně, cílevědomě a s jasnou představou za svým snem, dokážeme neuvěřitelné. Pro Jindřicha takovou vysněnou metou bylo vydání knihy... Po několik let soustředěně pracuje na fotografickém cyklu s židovskou tematikou... Aby zachytil atmosféru setkání, událostí, slavností nebo prostředí, ve kterém doposud nebyl, a to i po několikáté... navštěvuje hřbitovy, a nejen ty, kde odpočívají jeho příbuzní. Neváhá zajet do Izraele, do Londýna, na Ukrajinu nebo do Osvětimi a Treblinky. Po jednotlivých střípcích skládá svůj příběh života od narození a po jeho konec...Tato kniha přichází na svět s pokorou a úctou. Přijměte ji jako poctu židovskému národu." S předmluvou Leo Pavláta a doslovem Karola Sidona. 103 celostránkových černobílých fotografií,
Olomouc 2017, váz., 136 stran, 365 Kč.
Obsahová analýza časopisu Listy, který v letech 1971–1989 vydával v Římě Jiří Pelikán. Zkoumaných 19 ročníků zahrnuje 95 čísel, 9 dvojčísel, 14 mimořádných čísel, zvláštních čísel aa příloh. Jejich obsah tvoří 5713 příspěvků, otištěných na 8994 tiskových stranách. Autor v první části knihy shrnuje údaje o vývoji obsahu časopisu, který se proměňoval v závislosti na politické a společenské situaci v Československu i ve světě. Rozbor se přitom opírá o specifický kódovací systém, který odpovídá obsahu časopisu. V druhé, mnohem obsáhlejší části jsou podle klíčových témat citovány výňatky a z podstatných příspěvků, které byly v Listech otištěny. Tato „čítanka“ umožňuje - vždy s přesnými odkazy na pramen - učinit si věrohodnou představu o vývoji názorů na probíhající politické a společenské dění. Vydává rovněž svědectví o významném příspěvku časopisu k zápasu o prosazení demokratických změn v okupovaném Československu a v celém sovětském bloku.
Olomouc 2008, 904 stran, 590 Kč
Vydejme se na malý výlet do minulosti Olomouce. Jen tak na přeskáčku a ne příliš daleko. Jen nějakých sto či sto padesát let pozpátku, tedy o něco dále, ne kam můe sahat paměť jednotlivce, vštípená vlastním poznáním a zkušeností. Knihy Vzpomínky na starou Olomouc (1997) a volně navazující Paměť olomouckých předměstí (2000) vyvolaly mimořádný ohlas u čtenářů a inspirovaly řadu dalších obdobných publikací. Původní vydání u jsou nedostupná. Čtenáři dostávají tentokrát obě knihy v jednom svazku, navíc opravené a aktualizované.
3. vydání, Olomouc 2018, váz., 320 stran, cena 290 Kč
Olomouc na prahu dvou staletí
Zdaleka ne všechny velkolepé plány rozmachu města po zrušení pevnosti se uskutečnily. Některá témata: Jak vznikla Úřední čtvrť – Než se Nové Lazce staly Letnou – Olomouc znovu opevněná – Kde všude tekla Morava – Pivovary, sladovny, mlýny a solné mlýny – Věhlas, který přijel po kolejích – Nedosněné podnikatelské sny – Lidé, o kterých se mluvilo – Komu patří Fischerova ulice? –První kavárny – Úsvit olomouckých kin.
2. vydání, Olomouc 2018, váz., 192 stran, cena 200 Kč
Autor pohlíí do historie města skrze pomníky a pamětní desky v ulicích upomínající na významné osobnosti i dějinné události, ale rovně o náhrobky na zdejích hřbitovech. Pomníky a pamětní desky autor popisuje od nejstarších, zachovaných ji od středověku (také však těch, které ji zmizely), a po nejnovější pamětní kameny (Stolpersteine). Nejde jen o popis předmětů, ale především o objasnění historických, společenských či politických okolností, za kterých vznikaly (i proč zanikaly). To vše v literární čtivé formě. Knihu doprovází 170 fotografií, k nalezení konkrétních náhrobků pomáhá plánek neředínského hřbitova.
Olomouc 2016, 332 stran, vázané,, 279 Kč.
Po všedních cestách nevšedním městem.
Nová kniha Milana Ticháka se od jeho předchozích úspěšných publikací poněkud odlišuje. Nepojednává o městě a jeho často zapomenutých historických osudech tematicky, nýbr místopisně. Je neobvyklým kniním průvodcem pro ty, kteří chtějí vědět víc, ne v běném bedekru najdou: o osudech významných osob spjatých s danou lokalitou i o neznámých událostech, je se v těchto místech kdysi odehrály. Třináct pomyslných vlastivědných vycházek je vlastně podrobněji rozvedenou rekonstrukcí vycházek skutečných, které autor ji řadu let v Olomouci uvádí v rámci činnosti Vlastivědné společnosti muzejní.
Olomouc 2014, váz. 216 stran, cena 259 Kč.
Ohlédnutí za nedávnou historií města, tentokrát z výšky: inspiraci knize poskytly nedávno objevené letecké snímky pořízené vojenskými piloty v letech 1925–1927. Každému ohlédnutí do minulosti musely předcházet pohledy opačným směrem. Někdo vytvořil představu, co se mělo seběhnout, například postavit, předělat či jinak zařídit. Teprve po letech či staletích mohou přijít jiní, kteří z časového nadhledu posoudí, jak se to povedlo. Fotografie pořízené v letech 1925–1927, sestavené do letecké mapy, jakou tenkrát ještě žádné jiné město v republice nemělo, měly pomoci k dokončení jednoho z výhledových plánů. Tedy k pohledu do budoucna.
Olomouc 2011, 176 stran, 200 Kč
Další pohled do novější historie Olomouce si všímá, jak dějiny a osudy města pomáhala utvářet enská polovina jeho obyvatelstva, ač se o tom v dějepise nikdy příliš nepsalo. Přitom v národnostně rozdělené Olomouci se řada významných enských osobností v závěru 19. století a do státního převratu v roce 1918 zaslouila o české národní probuzení, eny měly výrazný podíl na kulturním rozvoji – v pěveckém, dramatickém i výtvarném umění, ale také v oblasti školství, zdravotnictví a sociální péče a po letech i v tělovýchově a sportu. Musely přitom vynaloit daleko víc úsilí ne jejich muští současníci, kdy jim společenské předsudky bránily nejen v monostech vyššího vzdělání, ale dokonce i vyšší kvalifikace v manuálních dovednostech, nemluvě u vůbec o uplatnění v politice apod.
Olomouc 2009, 176 stran, 200 Kč
Kniha v úvodu popisuje s obrazovým doprovodem historii pojmenovávání ulic v Olomouci. Stěžejní a nejrozsáhlejší kapitolou je abecední přehled 665 současných názvů ulic a náměstí, popsán je vždy význam názvu a vývoj pojmenování. Seznam je doplněn o ulice v minulosti zaniklé. Následuje rejstřík všech názvů ulic a náměstí od roku 1841, kdy bylo jejich označení úředně zavedeno, a 14 stran barevných mapových schémat podle jednotlivých městských částí.
Olomouc 2009, váz., 192 stran, 280 Kč
O tom, co v Olomouci bývalo a co už není
Nejen podle starých adresářů a telefonních seznamů sleduje autor, jak měnily ulice jména či které ulice zanikly, kde bývaly pošty, kde čekávaly na zákazníky drožky, omnibusy a tramvaje. Dočteme se také o proměnách zemských, okresních, krajských a jiných úřadů, o tom, jak se obnovovala univerzita, kde byly věznice, nemocnice a fary. Dalšími tématy jsou zábava, kultura, volný čas: divadlo, noviny, nakladatelství, knihkupectví, knihovny, kina, muzea, hřiště a stadiony, koupaliště a plovárny, letiště, dostihy a mnoho jiného. Dočteme se také, že i barokní olomoucké kašny se stěhovaly z místa na místo. Text doplňuje 80 většinou neznámých fotografií z historie města.
Olomouc 2007, váz., 192 stran, 200 Kč
ke Sv. Matce Anně Starovodské, uctívané v kostele Sv. Jakuba Většího a Sv. Anny
Historie významného poutního místa v Oderských vrších, známého již z přelomu 15. a 16. století, doplněná vzpomínkami pamětníků. Takřka úplnou zkázu přinesl klášteru a baroknímu kostelu požár na sklonku druhé světové války, vysídlení místních obyvatel a zejména vznik vojenského výcvikového prosroru Libavá a čtyřicetileté „působení“ Československé a později Sovětské armády. Od r. 1991 se areál a tradice poutí obnovují.
Olomouc 2003, brož., 128 stran, cena 140 Kč
První pokus o zaznamenání historie novodobé olomoucké židovské obce. Od návratu Židů do města v 19. století, stavby synagogy, podle některých tehdejších názorů nejkrásnější ve střední Evropě, až po tragický zánik druhého největšího židovského společenství na Moravě – vypálení synagogy českými fašisty 15. března 1939, odvlečení olomouckých Židů do koncentračních táborů a zabavení jejich majetku. Osud většiny sdílel, po 48 letech ve svém úřadu, také první a poslední novodobý olomoucký rabín B. Oppenheim s manželkou. Práce Zdeňka Melotíka je doplněna vzpomínkami dosud žijících pamětníků, unikátními dobovými dokumenty a fotografiemi.
Olomouc 2003, brož., 128 stran, cena 160 Kč
Dvanáct kapitol o zaniklých nebo zcela už proměněných ulicích, budovách, vodních tocích nebo starobylém orloji z pera zakladatele olomoucké vlastivědy Josefa Kšíra (1892–1978). Souborné vydání časopiseckých statí vychází ke 120. výročí autorova narození v koprodukci s Vlastivědnou společností muzejní v Olomouci, doplněno je historickými fotografiemi.
Olomouc 2012. Bro., 48 stran, cena 69 Kč
Historička umění V. ubrtová představuje olomoucká krejčovství od konce první světové války po přelom 40. a 50. let. V oboru podnikaly velké firmy – nejlepším příkladem je síť obchodních domů ASO (Ander a syn Olomouc), úspěšná v ČSR i v zahraničí ve stylu, jenž bychom mohli označit za americký. Působily zde však i živnosti, které se věnovaly výhradně zakázkovému šití a dosahovaly vynikajících výsledků (Bratři Středové aj.). Zvláštní pozornost je věnována salonu Marie Zolotarevové-Koukalové (1903–1972), jejíž šaty zastupovaly Olomouc i na výstavě české módy 1918–1939 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. – Do knihy přispěli další odborníci (Eva Uchalová, Milan Tichák) i pamětníci. Mnoho dobových fotografií, barevných reprodukcí a dokumentů.
Olomouc 2012, 88 stran, 120 Kč
Publikace významného olomouckého archeologa (*1932) obsahuje stručnou historii "vědy rýče" v Olomouci a okolí (v češtině a němčině), seznamy osobností spjatých s oborem a rejstřík lokalit zmíněných v odborných pracích. Nejrozsáhlejší kapitolou je bibliografie monografií, studií i stručných sdělení informujících o dění v olomoucké archeologii. Knihu uzavírá čtrnáctistránková obrazová příloha.
Ve spolupráci s Vlastivědnou společností muzejní, Olomouc 2008, brož., 192 stran, cena 150 Kč
První české vydání povídek rakouského spisovatele (1869–1939. Autor vidí zážitky svého mládí z prostředí řemeslníků či studentů gymnázia očima německého obyvatele Olomouce. Přestože se na konci devatenáctého století stávalo nacionální hledisko v životě společnosti stále silnějším, J. Krick se v odlehčeném vyprávění čtyř příběhů zejména ze života tehdejší mládeže přímých útoků proti Čechům vyvaroval.
Ve spolupráci s Vlastivědnou společností muzejní, Olomouc 2010, brož., 134 stran, cena 140 Kč
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci patří k nejvýznamnějším sakrálním památkám v blízkém okolí Olomouce. Dnešní barokní stavba vznikla v letech 1750–1760 na místě staršího kostela poprvé zmíněného na listině z roku 1286. Kniha podává umělecko-historický popis kostela a podrobně se zabývá jednotlivými historickými etapami, kdy byl střediskem ivota obce i novějšími dějinami, v nich náboenský ivot odráel vývoj celé společnosti. Přináší také portréty významných osobností spjatých s farností – arcibiskup L. Prečan, J. Šrámek ad. Publikaci doplňuje chronologický seznam duchovních správců a významných událostí spjatých s kostelem a barevná fotografická příloha.
Olomouc 2010. Broované, 160 stran.
Emeritní profesor antropologie na Yale University v USA a nositel ceny Neuron za rok 2016 vzpomíná na studia na Slovanském gymnáziu v Olomouci, kde v roce 1942 maturoval. Studetská darebáctví, před nimi i slavní tudáci a kantoři leckdy blednou, ale také vánější okamiky, které přinesla nacistická okupace. Knihu doprovázejí fotografie z autorova barvitého ivota.
Olomouc 2016, 104 stran, vázané, 160 Kč.
Obálka, kresby a grafická úprava Vladimír Kokolia
Druhá sbírka básní (po knize Deset na patnáct, z roku 2014) absolventa Zahradnické fakulty v Lednici. Autor (nar. 1955) před rokem 1989 vystřídal několik zaměstnání, pracoval jako čerpač. Po Listopadu byl zahradníkem města Olomouce, nyní pěstuje stromy a keře pro zahrady parky a krajinu. Zrcadlové kresby Vladimíry Kokolii po delším nezaostřeném pohledu umožňují spatřit další prostor".
Olomouc 2018, váz., 112 stran, 159 Kč
Sbírka básní je autorovou knižní prvotinou. T. Tichý (1960), profesí lékař, dosud publikoval v časopisech Host, Souvislosti, Literární.cz a v antologii Nejlepší české básně 2015.
Olomouc 2017. Brožované, 48 stran, 85 Kč.
Český výbor z básnické tvorby Krzysztofa Lisowského (1954), krakovského básníka, esejisty, redaktora, fejetonisty, v překladu Václava Buriana. K. Lisowski vydal od svého debutu na třicet knih, toto je jeho první česká kniní publikace, obsahující také četné české motivy a oslovující i české básníky, zejména Vladimíra Holana, Miroslava Holuba a Karla Kryla.
Olomouc 2014, 96 stran, bro., 99 Kč.
Básně z let 2008–2013. S kresbami Inge Koskové
Autorem sbírky poezie je absolvent Zahradnické fakulty v Lednici. Před rokem 1989 vystřídal několik zaměstnání, pracoval jako čerpač. Po Listopadu byl zahradníkem města Olomouce, nyní pěstuje stromy a keře pro zahrady parky a krajinu. Básně dosud publikoval v časopisech. Knihu s názvem odvozeným od jejího formátu doprovází 26 kreseb Inge Koskové, ceněné výtvarnice, její díla jsou zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách doma i v zahraničí.
Olomouc 2014, váz., 136 stran, 180 Kč
Poetický proud vzpomínek z dětství a dospívání a na straně druhé proud tajemství lidského osudu dědečka. I kdyby nebylo tohoto napětí a dědečkovy cesty, která je i cestou básníkovou, stála by skladba za přečtení a uznání: sugestivně evokuje proměny ivota na hanáckém venkově, v konfrontování osobního osudu a velkých dějin stává se však působivou básnickou výpovědí o velikosti tzv. malého člověka v porovnání s absurdní malostí tzv. velkých dějin... (Milan Blahynka)
Sopoluvydavatel Vladimír Puhač, Olomouc 2014, váz. 116 stran.
Může obyčejný člověk z vesničky v českém vnitrozemí uskutečnit své poněkud bláznivé sny? Záleží to přece jenom na něm! Lojza, hlavní hrdina knihy, se za svým snem být stále nablízku moři vydal s překvapivou usilovností. Povedlo se mu získat dům na Tenerife, který vlastníma rukama přebudoval na příjemné místo k životu. Zde může pozorovat milované moře a u toho snít a vzpomínat na životní putování: na dětství a rodinu, na studia a práci, na své lásky i na to, co se mu nepodařilo. Výtvarný doprovod Tia Sacherová..
Olomouc 2018, váz., 160 stran, 239 Kč
Kniha obsahuje články (zejména z časopisu Listy), rozhlasová vystoupení a texty z pozůstalosti z období 2009-2015. Je mozaikou příběhů a zamyšlení, z ní vyvstává obraz autorky (1932-2015) i doby, v ní je tvořila. Ústředním námětem knihy jsou sociální problémy, zejména osudy bezdomovců. Dále obsahuje úvahy o časových i nadčasových problémech lidského ivota, připomenutí knih, kulturních událostí a osobností dané doby, a rozhovory s autorkou, které ukazují její společenskou angaovanost.
Olomouc 2017. Brožované, 128 stran, 130 Kč.
Soubor fejetonů, které autorka, novinářka a spisovatelka, publikovala v řadě periodik, v nichž v průběhu let působila, a také, po roce 1968, v samizdatu nebo exilových Listech.
Olga ulcová je Ludvík Vaculík v sukních, ale poetičtější. Její fejetony jsou zároveň povídkami dávajícími prožitkům napětí příběhu. (Antonín Bajaja)
Olomouc 2012, 176 stran, 180 Kč
Když byl autor (1914–1990), vnuk rabína malý, vyprávěli mu otec a devadesátiletá teta pověsti svého lidu a starobylé židovské obce v Úsově. Na stáří se k nim poslední německožidovský básník v českých zemích vrátil, porovnal je s prameny a ve spolupráci s manželkou sepsal. Objevují se zde anekdotické příběhy, kolorované jazykovými zvláštnostmi, lidé sužovaní utrpením, legendy o obětech panské zvůle a konfliktech v lidech i mezi nimi a také židovská mystika. Jindřich Buxbaum doprovodil knihu fotografiemi židovské čtvrti a hřbitova v Úsově.
Z němčiny přeložila Olga Poláková, předmluvu napsal Ludvík Václavek. br>Olomouc 2013, 210 Kč, 96 stran.
Osmnáct barevně ilustrovaných pohádek pro děti i jejich rodiče. V pohádkových příbězích ze světa zvířat demonstruje autorka L. Jílková, profesí vědecká pracovnice Ústavu pro český jazyk AV ČR, jazykové jevy, s nimiž se lze více či méně často v češtině setkat. Ukazuje také, jak vypadá překlad pohádky do dalších devíti cizích jazyků. Každou pohádku uzavírá hravá otázka týkající se příslušného jazykového úkazu, ty jsou pak pro hlubší zájemce všechny podrobně vysvětleny v závěrečné kapitole.
Olomouc 2012, 96 stran, 200 Kč
Další pokračování úspěšných knih Papíry na hlavu (2010) a Uklízeč a ředitel (2012), autobiografického vyprávění R. Kuchaře. V nových příbězích ze ivota zdravotně postiených se čtenáři mimo jiné dozvědí, e autor prodělal zánět srdečního svalu, který skončil operací a kardiostimulátorem. Ovšem i ten je zdrojem mnoha veselých situací. Kniha opět dokazuje, e handicapovaní mohou ít jako ostatní, ba e se mohou ze ivota radovat a psát o tom. Ilustroval Vít Stanovský.
Olomouc 2017. Brožované, 104 stran, cena 150 Kč
Volné pokračování úspěšné knihy Papíry na hlavu (2010), autobiografického vyprávění R. Kuchaře, mj. zakladatele festivalu zdravotně postižených písničkářů Vivat vita. Řada veselých i méně radostných příhod ze života handicapovaných, tentokrát hlavně z období sametové revoluce, vychází opět s ilustracemi Víta Stanovského.
Olomouc 2012. Brožované, 110 stran, cena 130 Kč
Téma knihy je poněkud neobvyklé – ivot zdravotně postiených za minulého reimu. Střídají se epizody humorné (některé z nich poskytly inspiraci zpěvákovi soudniček Ivo Jahelkovi) i váné. Zdravotně postieným se před rokem 1989 neilo lehce, ovšem dokázali se bavit, smát sami sobě a současně ukázat ostatním, e postiení nemusí znamenat charakterový handicap. Knihu doplňují ilustrace Víta Stanovského.
Olomouc 2010, bro., 104 stran, cena 130 Kč
Soubor 55 fejetonů z cest od Indie po Amazonii. S výtvarným doprovodem autora, česko-anglického architekta a světoběžníka.
Olomouc 2003, váz., 160 stran, cena 100 Kč
Vydáváme také časopis Listy a spolu s ním Knihovnu Listů.
© Burian a Tichák, s. r. o. - Kontakt - Webdesign: Milan Šveřepa