Zpravodaj Listů: Listy 1/2023, Jiří Pelikán a ocenění Saši Uhlové

V otevřené části Zpravodaje Listů představujeme první číslo Listů roku 2023 a zveme na předávání ceny Pelikán Saše Uhlové. V části pro předplatitele se můžete těšit na fejeton Václava Jamka a sborník k 80. narozeninám Jiřího Pelikána.


Milé čtenářky a milí čtenáři Listů,

rok 2023 nemůžeme otevřít jinak než Jiřím Pelikánem. Zakladatel Listů by 7. února 2023 oslavil 100 let. Věnují se mu texty v aktuálním vydání Listů a v tištěné verzi i ve Zpravodaji patří Pelikánovi rubrika archiv. Ve Zpravodaji jsme si pro vás tentokrát připravili celou knihu. Najdete v něm také doporučení na pořad Českého rozhlasu.

Hned na začátku Zpravodaje naleznete také pozvánku do Olomouce na letošní předávání ceny Listů Pelikán 2022. Mám velikou radost, že je letos její laureátkou novinářka Saša Uhlová. Dlouhodobě se jí daří zviditelňovat společností přehlížená témata. I o nich se na předání ceny budeme bavit v debatě Skryté podoby práce.

Samozřejmostí pak je, že na dalších řádcích najdete obsah nového čísla Listů a přinášíme vám také Stručně Václava Jamka. Přeji příjemné čtení.


Představujeme Listy 1/2023

V prvním čísle roku 2023 najdete:

  • Připomínáme 100 let od narození zakladatele Listů Jiřího Pelikána. Svými texty ho přibližují Petr Pospíchal a Alena Wagnerová, Pelikánův text přinášíme i v archivu.
  • "Co pětikoalice neodpracuje letos, nedotáhne s velkou pravděpodobností vůbec," píší Heda Čepelová s Miroslavem Jašurkem ve vyhlídce na nadcházející politický rok, ve kterém nás už nečekají žádné volby.
  • Mosty přináší první díl seriálu o prvorepublikových politicích z Jesenicka a Krnovska. Jejich osudy jsou ikonickým důkazem, že zdaleka ne všichni sudetští Němci uvěřili Hitlerově nenávistné ideologii. Matěj Metela jako prvního představuje "Zvoníka z Cukmantlu" Aloise Kunze.
  • Reflektujeme prezidentské volby v Česku i v Rakousku.
  • Rubrika Svět v pohybu se prostřednictvím Jana Rychlíka zamýšlí nad budoucností Ruska, Herbert Wulf se zaměřuje na sílící roli Indie ve světovém dění a Agnès Parent-Thirionová se zamýšlí nad závěry Evropského telefonického průzkumu pracovních podmínek.
  • Jako tradičně přinášíme recenze a anotace knih. Lena Dorn vykládá báseň Lubomíra Tichého a ponořit se můžete do esejů Aleny Wagnerové, Václava Jamka nebo Ondřeje Vaculíka.
  • Fotografie v novém čísle pořídila Karolína Zítková. Pochází ze souboru Snímky z rumunského Aradu.

V uzamčené části newsletteru vám exkluzivně přinášíme sborník věnovaný nedožitým 80. narozeninám Jiřího Pelikána a fejeton Václava Jamka "Aby nás neubylo aneb Kýč". Zveme vás také na předávání ceny Pelikán za rok 2022.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe