Zpravodaj Listů: Musíme si promluvit o kapitalismu. Listy 3/2023

Nový Zpravodaj Listů představuje číslo 3/2023, ale především se vrací k červnové debatě Listů o roli médií při posilování důvěry v demokracii, ze které přinášíme i videozáznam a fotografie. V uzamčené části jsme z archivu vybrali debatu o budoucnosti sociální demokracie.

Milé čtenářky a milí čtenáři Listů,

třetí číslo Listů je na světě. Někteří z vás ho viděli exkluzivně už dva dny před obvyklým dnem vydání, čtvrtkem. Podařilo se ho totiž vytisknou tak, aby bylo venku už na debatu o médiích a Jiřím Pelikánovi, na níž jsme se mohli vidět v pražském Kampusu Hybernská. Byla to opravdu moc povedená akce. Sešli jsme se jak tváře, které se okolo Listů již nějaký ten pátek pohybují, tak tváře úplně nové. Ty zase vítám u čtení jejich prvního Zpravodaje Listů a těším se, že se budeme setkávat jak prostřednictvím stránek našeho časopisu, tak při dalších osobních příležitostech.

Ve Zpravodaji tentokrát najdete samozřejmě představení letošního třetího čísla Listů. Spolu s ním na vás čekají fotky a videozáznam z debaty v Kampusu Hybernská a z archivu jsme pro vás vybrali debatu o budoucnosti sociální demokracie, již jsme vedli na stránkách Listů v roce 2004. Dnes znovu nabírá na své aktualitě v době, kdy česká Sociální demokracie ve snaze vydat se novým směrem na plzeňském sjezdu změnila svůj název. Dnešní stručně pak patří Patriku Eichlerovi, který si klade otázky po návštěvě bruselského hřbitova. Poradíte?


Představujeme Listy 3/2023

Ve třetím čísle roku 2023 najdete:

🔸 Tváří v tvář inflaci si musíme promluvit o kapitalismu, otevírají nové číslo Heda Čepelová a Miro Jašurek.

🔸 Ekonom Jan Bittner analyzuje vládou navrhované daňové změny.

🔸 Juraj Bazalka v Mostech píše o průzkumu GLOBSEC, který řadí Bulharsko, Maďarsko a Slovensko mezi země EU nejméně odolné vůči dezinformacím.

🔸 Svět v pohybu se tentokráte zaměřuje například na polskou politiku před volbami do Sejmu a společně s László Andorem se ptáme po existenci evropského zájmu.

🔸 Alena Wagnerová píše, co s vládou opomenutými českými oligarchy.

🔸 Přinášíme samozřejmě řadu kulturních textů. Doporučuji esej Jiřího Plocka o historii a vývoji německé dělnické písně zařazené na seznam kulturního dědictví UNESCO, píšeme ale i o olomoucké divadelní Floře a 100 letech Českého rozhlasu.

🔸 Fotografická příloha představuje dva soubory Vojtěcha Hurycha: dokument devadesátiletého sportovce a svatební veselí.

Přeji příjemné čtení!


V další části Zpravodaje přinášíme záznam debaty o posilování demokracie a jakou roli přitom mohou hrát médie a z archivu jsme pro vás vytáhli debatu o budoucnosti sociální demokracie, ve které na text polského politologa Marcina Króla reagují například Jaroslav Šabata, Jan Sokol, Vladimíra Dvořáková nebo Erazim Kohák a Alena Wagnerová. Stručně se Patrik Eichler zamýšlí nad svojí návštěvou bruselského hřbitova.


This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe