Cenu Václava Buriana Olomouc za rok 2023 převzali básnířka Katarína Kucbelová a spisovatel Taras Prochasko

Za podpory Listů představil letošní osmý ročník básnického festivalu Cena Václava Buriana Olomouc to nejlepší ze středoevropské poezie. Přečtěte si reportáž z předávání Ceny a ponořte se do poezie letošní vítězky Kataríny Kucbelové.

Akce proběhla stejně jako loni v Besedním sále spolupracujícího olomouckého Muzea moderního umění. Zahájil ji hudebně-literární projekt skladatele Iana Mikysky, básníka Petra Borkovce a hudebníků z Prague Quiet Music Collective. Poté již slovo dostal moderátor David Voda a pětice básníků z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska.

Porota ve složení Zofia Bałdyga, Petr Borkovec, Sabine Eschgfäller, Mária Ferenčuhová, Tomáš Tichák a István Vörös nominovala letos tyto autory (v pořadí, v jakém vystupovali): maďarskou básnířku Zsófiu Balla (1949), slovenskou básnířku a prozaičku Katarínu Kucbelovou (1979), rakouskou básnířku Gretu Mariu Pichler (1996), českého básníka Lubomíra Tichého (2003) a polskou básnířku a botaničku Ur­szulu Zajączkowskou (1979).


💡
Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení olomouckého ­novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014).

Nositelé a nositelky Ceny:
2016 – Milan Děžinský (český básník, Za poezii), Aleksander Kaczorowski (polský bohemista, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2017 – Tomasz Różycki (polský básník, Za poezii), László Szigeti (slovensko-maďarský vydavatel, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2018 – Jarosław Mikołajewský (polský básník), Michal Habaj (slovenský básník, oba Za poezii), Andrzej Jagodziński (polský bohemista, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2019 – Max Czollek (německý básník, Za poezii), Jurij Andruchovyč (ukrajinský spisovatel, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2020 – Dagmara Krausová (německá básnířka, Za poezii), Monika Sznajdermanová (polská nakladatelka, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2021 – Ondřej Macl (český básník, Za poezii), Martin Pollack (rakouský novinář, spisovatel a překladatel, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2022 – Dominika Moravčíková (slovenská básnířka, Za poezii), Martin M. Šimečka (slovenský spisovatel a publicista, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)
2023 – Katarína Kucbelová (slovenská básnířka, Za poezii a Cena diváků), Taras Prochasko (ukrajinský spisovatel, Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu)

Zsófia Balla se nemohla ze zdravotních důvodů festivalu osobně zúčastnit, proto za ní pořadatelé zajeli a natočili s ní jak krátký rozhovor, tak její čtení básní. Zdravotně na tom nebyla dobře ani Urszula Zajączkowska – s ní se pořadatelé spojili online v reálném čase. Opět se uskutečnil krátký rozhovor a následovalo autorské čtení její poezie.

Po básnických vystoupeních vždy proběhla debata porotců, kteří se snažili o reflexi poezie, její hodnocení a srovnání s ostatními. Na závěr se porota odebrala do ústraní a opět v diskusích a poté v hlasování vybírala toho nejlepšího. Současně probíhalo divácké ­hlasování. Cenu Václava Buriana Olomouc 2023 v kategorii Za poezii (1000 eur a stříbrnou brož) získala slovenská básnířka Katarína Kucbelová, která současně oslovila i nejvíce posluchačů a odnesla si tak i Cenu diváků (viz str. 37).

Na Cenu Václava Buriana Olomouc 2023 Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu byl letos nominován ukrajinský spisovatel Taras Prochasko (1968). Ani on nemohl být osobně na festivalu přítomen. Beseda proto proběhla mezi jeho překladatelkou Jekatěrinou Gazukinou a ukrajinským spisovatelem žijícím v České republice Alexejem Sevrukem. Hovořili o tvorbě Tarase Prochasky, o ukrajinské, středoevropské i světové literatuře. Dle jejich slov se vlastně neví, kde Taras Prochasko přesně je. Je totiž ve věku, kdy by mohl být povolán do války, která nyní na Ukrajině zuří, je proto připraven a přebývá nejspíše v Ivanofrankivsku.

Několik desítek návštěvníků mělo opět bezplatně k dispozici bedekr, který jim poskytl informace o básnících, laureátovi v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu, o porotcích. Přinesl také všechny básně, které na festivalu zazněly, ve všech jazycích, kterými se na festivalu mluvilo.
Festival letos podpořily Ministerstvo kultury ČR, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Univerzita Palackého Olomouc, Polský institut, Rakouské centrum UP, Slovenský institut a Slovenské literární centrum, Rakouské kulturní fórum, Lisztův institut (Maďarské kulturní centrum Praha), Neurologie-elektromyografie Olomouc, firma Festa servis. Mediální partnerství zajistily Český rozhlas Olomouc, Deník N a také časopis Listy.


💡
Dále najdete úryvky z tvorby Kataríny Kucbejové a fotky ze slavnostního předávání Ceny v Muzeu umění Olomouc.

Galerie ze slavnostního předávání Ceny Václava Buriana Olomouc 28. září 2023 v prostorách Muzea umění Olomouc

Katarína Kucbejová

K bielej

(úryvky)

1.

tri postavy stúpajú
bielym úbočím
nie je to sneh
len prežiarená suchá tráva
z tela vykĺzla váha
ako v rýchlosti
zostáva však na mieste
sú príliš nízko
nemôže povedať, že kráčajú
nemôže povedať, že stojí
dá sa to nazvať pohybom?

2.

ostré vrcholy smrekov
nie je to sneh
len holé drevo
vo výške
v ktorej sa prehnal vietor
ako obrovská rotujúca vločka
bol posledný rok zbytočný?
lyžiarku takmer zasiahol
padajúci dron
tesne pred nami zletel premočený konár
padol na auto
preliačenie na kapote
ihneď začalo združovať
kvapky
do jazera sa zrútil strom
konáre primŕzajú k ľadu
krehké ihličnaté spojenectvo
čo všetko nepočujeme?
les sa roztopí
v hmle
v ľade ako posledné svietia
diery
korene vyliezajú z hladiny
ostré boje, ktoré nevidíme
snehové vločky sa nakoniec rozplynú na vode

(...)

5.

vyšli sme na vrch
sedeli sme na skale
v chladnom závetrí
v nehybnosti a tichu
sme prestali dýchať
a začali sme vnímať
tlkot srdca
každý svojho
hlučnosť vlastného krvného obehu
teraz sme
vzdialené ropné plošiny
obrovské ťažné zariadenia
chovné stanice pre tisícky mikroorganizmov
obrie turistické rezorty
nech sa vám darí dobre
nech vás napĺňa pokoj a mier
nech ste plní lásky a láskavosti
nech ste šťastní
som vaším domovom
vaším ekosystémom
vašou vlasťou
vaším polis
vašou pôdou
vaším príbytkom
niektorí ste mojimi hosťami
pricestovali ste z veľkých diaľok
enjoy and have fun
cíťte sa u mňa ako doma


💡
Text vyšel v Listech v čísle 5/2023. Online najdete jen vybrané texty z plnohodnotného papírového vydání Listů, na kterém si zakládáme.

Předplaťte si papírové vydání Listů a získejte za přátelskou cenu každé 2 měsíce poctivou porci textů o politice i kultuře z domova i zahraničí s rozšířeným záběrem na Slovensko. Ponořte se do fotografií a těšte se na své oblíbené autory a autorky fejetonů. Čtěte Listy, je to zdravé.

CHCI PŘEDPLATIT LISTY

Sdílejte článek svému okolí:

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe