Zpravodaj Listů: Advokát chudých, tající mistrovství a nedokončený rozhovor. Listy 1/2024

Zpravodaj Listů 1/2024 představuje nové číslo Listů, připomíná unikátním rozhovorem 50. výročí úmrtí Josefa Smrkovského a v glose se zamýšlí nad tajícím mistrovstvím světa v biatlonu.

Milé čtenářky a milí čtenáři Listů,

vítáme vás u čtení prvního Zpravodaje Listů letošního roku. Zpravodaj znamená jediné: Další číslo Listů opustilo tiskárnu a pokud už není ve vaší schránce nebo na pultech vybraných knihkupectví, brzy ho tam najdete.

Ve Zpravodaji samozřejmě prolistujeme nové číslo Listů a zapsat si můžete pozvánku na debatu Věř systému, občane!, na níž číslo představíme.

Z archivu jsme pro vás tentokrát vybrali unikátní obsáhlý rozhovor Jiřího Dienstbiera s Josefem Smrkovským. Letos 15. ledna jsme si mohli připomenout právě 50 let od úmrtí tohoto československého politika, předsedy Národního shromáždění ČSSR v době pražského jara. Obsáhlý rozhovor podrobně rozebírající okolnosti pražského jara a 21. srpna 1968 byl zveřejněn v Listech v roce 1975 v čísle věnovaném právě postavě Josefa Smrkovského.

Brzy odtaje právě se konající mistrovství světa v biatlonu v Novém městě na Moravě. Právě to inspirovalo dnešní glosu nového člena naší redakce, Daniela Orta. Přidáme samozřejmě i několik tipů na zajímavou četbu. Vrátit se s videozáznamem můžete k debatě nad posledním číslem Listů.

A teď už k samotnému Zpravodaji. Věříme, že se vám nové číslo Listů bude líbit.

Vaše

redakce Listů


Pošlete to dál


Listujeme novým číslem

Představujeme nové číslo Listů 1/2024. Prolistovat ukázku z čísla si můžete tady.

  • „S tím, jak se snižuje laťka politické kultury a úroveň parlamentní debaty, klesá
    i schopnost stran skrze vládu spravovat zemi,” dočtete se v článku Lukáše Jelínka o domácí politické scéně.
  • Veronika Hofingerová s Janem Šíchou mluví s historikem a nakladatelem Zdeňkem Procházkou. Za ním stojí úctyhodná práce v budování historického povědomí oblasti tzv. Zeleného pásu mezi Domažlicemi a Chebem a rozvíjení česko-německého setkávání.
  • Zdeněk Víšek mapuje osud města Klajpeda na východním pobřeží Baltského moře. Na jeho pohnuté minulosti se plně odráží dramatické dějiny 20. století ve východní Evropě.
  • Rubrika Svět v pohybu připomíná blížící se volby do Evropského parlamentu. Těšit se tak můžete na ohlédnutí za osobností jednoho z nejvýraznější unijních politiků Jacquese Delorse, příspěvek současného evropského komisaře pro pracovní místa a sociální práva Nicolase Schmita k sociální politice EU a článek věnovaný pravidlům a záměrům rozšiřování v EU v dnešní geopoliticky rozbouřené době.
  • Hynek Skořepa analyzuje situaci války na Ukrajině dva roky po jejím vypuknutí. „Začal boj o moc?” ptá se.


  • Na konci letošního ledna nás opustil František Janouch, čelný představitel československého posrpnového exilu a zřejmě nejdůležitější podporovatel domácí opozice, ale také přední autor exilových Listů, kde v textech o právu a v právní poradně užíval pseudonym Advokát chudých. Rubriku Archiv proto věnujeme v aktuálním čísle právě jemu. Vybrali jsme pro vás Janouchův úvodník Listů 5/1976 Umět hájit svá práva.
  • Básníci a vykladači tentokrát propojují divadelního režiséra Jana Friče s básní Jonáše Hájka Velikonoce.
  • Odvar z tisu, právě do této povídky Sylvy Fischerové se můžete v Listech 1/2024 ponořit. Sylva Fischerová se v lednu stala držitelkou Ceny Karla Čapka za rok 2024 udělovanou Českým centrem mezinárodního PEN klubu.
  • Z knižních recenzí pro vás vybíráme dvě zahraniční knihy. Tyranie zásluhovosti – Tak politoložka Kateřina Smejkalová nazvala svou recenzi knihy Tilla Hilmara Deserved: Economic Memories After the Fall of the Iron Curtain (2023). Claudia Deutsch představuje další knihu Triggerpunkte – Konsens und Konflikt in der Gegenwarts gesellschaft (Spouštěcí body – Konsenzus a konflikt v současné společnosti). „Když se kniha z oblasti sociologie stane bestsellerem, vypovídá to hodně o duchu doby,píše v Deutsch v úvodu.
  • Divadelní rubrika vás prostřednictvím Aleny Zemančíkové a Pavly Bergmannové zavede do pražského divadla X10 a za Liškou B. do Moravského divadla Olomouc.
  • Celými Listy vás provází pokračování úspěšného Alternativního atlasu psů z minulého čísla. Znáte Krakatíka sumaterského, Kočkopsa baskervilského, nebo snad Českého lehače?
  • I v roce 2024 se můžete těšit na pravidelné fejetonisty Tomáše Horvátha, Václava Jamka, Jana Novotného, Tomáš Tichák, Ondřeje Vaculíka a Alenu Wagnerovou.
  • Fotografická příloha představuje tváře a městskou krajinu očima Jiřího Vaňka.
  • A to je samozřejmě jen výběr. Užijte si čtení!
Foto: Jiří Vaněk

Věř systému, občane! Debata Václava Bělohradského s Lubomírem Zaorálkem

📆 středa 6. března 2024, 17.30
📌 Kino Atlas (
Ke Štvanici 371/4, Praha)
✍️
registrujte se tady

Přijďte na debatu Václava Bělohradského s Lubomírem Zaorálkem spojenou s představením aktuálního čísla Listů.

Jsou pro náš život důležité fungující instituce a důvěra v systém? A do jaké míry je naopak zdravé být k systému ostražitý a klást mu podvratné otázky?


Archiv
Ondřej Petr (Jiří Dienstbier): Nedokončený rozhovor s Josefem Smrkovským

„Různé okolnosti nám zabránily v rozhovoru pokračovat. Ale i tak nemáme cennější svědectví o této době. Alespoň dosud.” – Ondřej Petr (Jiří Diensbier)

Začátek letošního roku patří i připomínce 50. výročí úmrtí Josefa Smrkovského, předsedy Národního shromáždění ČSSR v době pražského jara. Právě toto zásadní období rozebírá Jiří Dienstbier s Josefem Smrkovským v unikátním a obsáhlém, ačkoliv nedokončeném, rozhovoru pro zvláštní vydání exilových Listů věnované právě Josefu Smrkovskému.


💡
Děkujeme, že nás čtete. Nejlépe uděláte, když si Listy i předplatíte. Jestli si chcete koupit aktuální číslo, můžete to udělat na těchto místech nebo online. A samozřejmě můžete Listy sledovat na Facebooku a Instagramu.

Pusťte si záznam debaty Pro nás dějiny nekončí

Představení posledního čísla Listů jsme v Kampusu Hybernská spojili s debatou nad novou knihou Pro nás dějiny nekončí: Politická práce a myšlení českého levicového exilu (1968–1989). Pusťte si záznam diskuze o knize obsáhle se věnující i skupině okolo exilových Listů.


Stručně
Daniel Ort: Budoucnost taje

Za jedenáct dní odtají na drahách biatlonového mistrovství světa v Novém městě na Moravě dva metry sněhu. Odtávající hmotu navážejí v noci po závodech s vysokým nasazením desítky lidí. Zásoby přírodního a technického sněhu schraňované pro tuto příležitost od loňska chránila vrstva štěpky a role textilních fólií. Více než klimatické podmínky si v médiích drží pozornost výsledky zahraničních lyžařů. Našim, domácím, se zatím k medaili závodním polem dojet a prostřílet nepodařilo.

Klade se samozřejmě otázka, zda v šesti stech metrech nad mořem má cenu v této době pořádat lyžařské závody. Před teplem musela letos kapitulovat i Jizerská padesátka startující o sto metrů nad mořem výše. Polská Gazeta Wyborcza už v sezóně 2019/2020 psala, že jen jeden z patnácti závodů světového poháru ve skocích na lyžích se konal na sněhu. Bylo to ve finském Kuusamu 30. listopadu. Bezproblémovému průběhu závodů se tehdy provál do cesty silný vítr.

Ve stejném článku se tehdy psalo, že průměrná teplota v době konání zimních olympijských her v letech 1920–1950 činila 0,5 °C, v letech 1960–1970 to bylo 2,8 °C a po roce 2000 šlo o 7,8 °C. Psali jsme tehdy o tom i v Listech.

Celkové oteplování se ve světle zmíněných čísel jeví jako neopominutelná součást všech budoucích organizačních úvah. Stojí za investici výroba a ochrana sněhu rok předem? Stojí za investici transport sněhu ze skladovacích hald na závodní okruh? Stojí za investici hlásit se o pořádání lyžařských závodů v místech, kde za závodním okruhem stojí lidé na betonových tribunách anebo v bahně?

Vím, že setrvačnost lidské společnosti je veliká. Přesto a právě proto chci pro své děti stejně rychlé změny. Ne, aby měly kde lyžovat. Ale aby měly kde bezpečně žít.


Tipy ke čtení

Na závěr pro vás máme dva tipy na knižní novinky. Na obou se podílela Masarykova demokratická akademie.

  • Veřejnost pod vlivem digitální ekonomiky ohrožuje demokracii. Čelíme dopaminové pasti, varuje v knize Dopaminová past: Politický mozek, digitální veřejnost, nefunkční dialog politolog Robert Žanony. Dlouholetý volební marketér s bohatými zkušenostmi z politické komunikace navrhuje i cestu, jak můžeme demokracii bránit. Knihu kupujte tady.
  • Obecně se má za to, že je česká společnost rozdělená. Je to však správný popis toho, co se v české společnosti děje? Na jakých tématech se neshodneme a dokážeme se naopak někdy spojit? Odpovědi nabízí nová publikace Různá vyprávění o jedné společnosti. Martin Buchtík v ní shrnuje závěry výzkumu, který si u analytického ústavu STEM objednala Masarykova demokratická akademie s českým zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung. Publikaci si můžete zdarma stáhnout tady.

To je z prvního letošního Zpravodaje Listů vše. Přejeme příjemné listování papírovým číslem a těšíme se na viděnou v Kině Atlas.

Příští číslo listů vyjde 11. dubna 2024, uzávěrka je 24. března.

Vaše

redakce Listů


Pošlete to dál

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe